kayseri Selülit Tedavisi

Kayseri Selülit Tedavisi


Her kadının korkulu rüyası olan selülit daha çok kalça ve bacaklarda ortaya çıkan şekil bozukluklarıdır. Lipodistrofi olarak da adlandırılan selülit, cildin portakal kabuğuna benzeyen şekil alması olarak açıklanabilir.

Vücutta bulunan lenf hücrelerinin dolaşımının yavaşlaması ile birlikte lenf sıvısının çoğalması sonucunda meydana gelir. Portakal kabuğuna benzeyen bir şeklin ortaya çıkmasının nedeni ise; cilt altında bulunan fibroz bantlardan kaynaklanmaktadır. Erkeklerin ve kadınların fibröz bantlarının yapısı farklı olduğundan selülit büyük çoğunlukla kadınlarda görülür. Erkeklerde ise hemen hemen hiçbir zaman görülmez.

Selülit hakkındaki bilinen en büyük yanlış bu rahatsızlığın kilo endeksi ile ilişki olduğunun düşünülmesidir. Ancak selülitlerin ortaya çıkmasının kilo ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu sorun yalnızca yağ dokusu fazla olan kişilerde görülen bir sorun değildir. Aynı zamanda zayıf olan kadınlarda da sıkça rastlanılan bir durumdur. Yaşlanmaya bağlı olarak zamanla daha da kalıcı hale gelen selülitler derinin incelmesi ile birlikte görünürlüğünü de arttırmaya başlıyor. Kayseri selülit tedavisi sayesinde selülitlerden kurtulmak ya da etkisini arttırmak son derece kolaydır.

Selülit Neden Oluşur?
Selülit vücutta bulunan yağ dengesinin bozulması ve bu yağların deri altında düzensiz bir şekilde birikmesi ile oluşur. En çok oluştuğu yerler kol, bacak ve kalça çevresidir. Selülitin en çok oluşmasına neden olan faktörler;

* Hormon dengesi ve yaş faktörü
* Yaşam tarzı ve sıkı diyet uygulamaları
* Genetik etkenler
* Stres
* Önceki ameliyatlar
* Dolaşım bozukluğu
* Fazla alkol ve sigara tüketimi
* Doğum kontrol hapları
* Aktivite eksikliği sayılabilir.

Stres ve hormonlar bu nedenler arasında en fazla etkiye sahip olan faktörlerdir. Hormonlar selülit oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir. Kadınlardaki östrojen seviyesi düşünce yağ oranında büyüme meydana gelir. Yağ birikintilerinin bir araya gelmesi ile birlikte çukurlaşmalar oluşur ve bu durum yaşlanmaya bağlı olarak da daha belirgin bir hale gelir.

Genetik etkenlerin de selülite neden olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda diyet yapan ve düzenli beslenen insanlarda selülitin azalma gösterdiği bilinse de çok sıkı diyet uygulaması yapan kadınlarda da selülit görülme riski fazladır. Tamamen negatif bir olgu olan ve insanların hayatının merkezinde olan stres de bu süreci tetikleyen etkenler arasında yer alıyor. Stresin ortadan kalkması var olan selülitlerin yok olmasını sağlamasa da en azından yeni selülitlerin oluşumunu engelleyecektir.

Selülit Dereceleri Nelerdir?
Kayseri selülit tedavisi sürecinde selülitin derecesi büyük bir önem taşıyor. Her kadında aynı derecede görülmediğinden tedavi süreci de farklı şekilde gerçekleşecektir.

Birinci derece selülit; genel olarak kendini fazla belli etmeyen ve daha çok genç kızlarda görülen selülittir. Bu derecede olan selülitler dışarıdan bakıldığı zaman net olarak anlaşılmaz. Ancak elle sıkıldığı zaman cildin portakal yüzeyi şeklini aldığı görülebilir.

İkinci derece selülit; Bu derece daha orta seviyelerde olan selülitlerdir. Dışarıdan çok fazla olmasa da belli olmaya başlayan bir derecedir. Bacak bacak üstüne atıldığında net şekilde görülen ikinci derece selülitler elle sıkıldığı zaman portakal yüzeyinin yanı sıra çukurluk görüntüsü de ortaya çıkaracaktır.

Üçüncü derece selülit; kadınları en çok rahatsız eden selülit derecesidir. Bu selülit derecesi yalnızca oturulduğunda ya da sıkıldığına kendini göstermez. Her zaman kendini belli eder. Kayseri selülit tedavisi hizmetinin en etkili olduğu selülit derecesi de denilebilir. Yaşla birlikte çok belirgin hale gelen bu derecedeki selülit zaman zaman kadınların ağrılardan yana şikayet etmesine de neden olabiliyor.

Selülit Nasıl Tedavi Edilebilir?
Selülit tedavisinde farklı yöntemler ve uygulamalar kullanılabiliyor. Kayseri selülit tedavisi sırasında en çok tercih edilen yöntemler;

* Akustik dalga tedavisi
* Subsizyon
* Ultrason dalga tedavisi
* Lazer tedavisi
* Masaj uygulama yöntemi

Akustik Dalga Tedavisi
Kayseri selülit tedavisi sırasında uygulanan yöntemler sayesinde selülitlerin büyük oranda azaldığı gözlemlenen durumlar arasındadır. Akustik dalga tedavisi olarak kullanılan yöntemin son derece etkili bir yöntem olduğu klinik ortamlarında kanıtlanan bir durumdur. Bu teknik ile selülitin yoğun olduğu bölgelere akustik dalgalar uygulanır. Bu dalgalar ses, basınç ve şok dalgaları olarak da isimlendirilir. Cildi sıkılaştıran bir yöntem olduğu için selülit oluşumunu büyük oranda azaltır.

Subsizyon Ve Ultrason Dalga Tedavisi
Derinin altına iğne sokulması ile yapılan yöntem ise subsizyon yöntemidir. Tedavinin uzmanları bu tedaviyi cellfina isimli bir cihaz ile gerçekleştirirler. Ancak bu yöntemde etkileri görebilmek için uzun bir süre beklemek gerekecektir.Ultrason dalgaları tedavisinde iki tip uygulama bulunuyor. Lazer ise ışık tedavi cihazları ile yapılıyor ve selülitlerin oluşumu bir süre engelleniyor.

Lazer Ve Masaj Uygulamaları
Lazer tedavisine göre lazer ışınları deri altında birikme yapan yağ dokularını zayıflatıyor ve kallojen üretimine destek oluyor. Masaj uygulamaları da selülit oluşumunu etkileyen durumlar arasında yer alıyor. Selülit oluşumu bulunan yerlere masaj yapan makineler yardımı ile oluşumun hızı azaltılabiliyor. Bu masaj tedavilerinde süreler genel olarak 35 dakika ile 45 dakika arasında değişiyor. Ancak sonuç alınabilmesi için hastanın en az 10 veya 12 seans tedavi hizmeti alması gerekmektedir.

Selülit tedavilerinin uygulandığı bölgeler yoğun olarak kalça, bacaklar ve basen kısmı, kollar ve karın bölgesidir. Bu bölgeler dışında selülit nadiren görülen bir rahatsızlıktır.


Yazım Tarihi: 22 Kasım 2018