kayseri Leke Tedavisi

Kayseri Leke Tedavisi


Kadınların ve erkeklerin ciltlerinde oluşan birtakım lekeler normal hayatta oldukça can sıkıcı durumlar arasında yer alıyor. Bu tarz lekeler insanların hayatlarını olumsuz etkilerden ergenlik çağında olan gençlerde önemli psikolojik sorunlara neden olabiliyor.

Kayseri leke tedavisi sayesinde cilt üzerinde oluşan sivilce ve güneş lekesi gibi birtakım lekelerin giderilmesi son derece kolay denilebilir. İnsan yaşamının belli dönemlerinde ortaya çıkan lekeler bazen kalıcı olurken bazen daha kısa süreli olarak meydana gelebiliyor. Her lekede tıbbi bir müdahale gerekmezken çok belirgin olan ve uzun süreli oluşan lekelerin uzman kontrolünde tedaviye alınması son derece önemlidir.

Lekelerin Oluşum Sebepleri
Cilt üzerinde oluşmaya başlayan ve her geçen gün belirginleşen lekelerin oluşma nedenleri birbirinden farklıdır. Bu farklılıklara önem vermek tedavi sürecinin de daha etkili geçmesini sağlayacaktır. Kayseri leke tedavisi sürecinde öncelikle yapılan işlem lekenin kökeninin araştırılmasıdır. Yani bir leke güneş lekesi de olabilir doğum lekesi de olabilir. Uzmanlar bu ayrımı fark ettiklerinde uygulayacakları yöntem ile kısa sürede lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaklardır. Cilt lekesinin oluşumuna etki eden durumlar;

• Yanlış beslenme alışkanlıkları
• Uyku düzeni bozukluğu
• Sivilce izleri
• Yoğun hayat temposu
• Stres ve depresyon
• Sigara tüketiminin yoğun olması
• Doğum esnasında oluşan lekeler
• Güneş yanıkları
• Yapılan ameliyatlar sonrasında kalan izler gibi birçok neden sayılabilir.

Ancak uygulanan yöntemlerin son derece etkili olması sayesinde en belirgin olan lekelerden dahi hızla kurtulmanızı sağlayacaktır. Kayseri leke tedavisi işlemleri belli seanslarda yapılan uygulamalardır. Her seans arasında belli süreler vardır. Cilt için lazer uygulaması yapılacaksa en iyi mevsim kış mevsimidir. Kış mevsiminde güneşin zararlı etkileri daha az olacağından uzmanlar mümkün olduğunca leke tedavilerini kış aylarında yapmayı tercih ediyorlar.

Leke Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
Leke tedavisinde birçok doğal maske tarif olsa da bu yöntemlerin çok başarılı sonuç verdiği söylenemez. Aynı zamanda doğal yöntemler bazen ters etki yaratarak cilt üzerinde yeniden sivilcelerin çıkmasına neden olabiliyor. Böyle durumlar ile uğraşmamak için uzman kontrolünde işlemler yaptırmanız gerekiyor. Kayseri leke tedavisi uygulamaları lekenin cinsine, rengine göre farklılık gösteriyor. En çok kullanılan leke tedavisi yöntemleri;

• Kimyasal peeling yöntemi ile leke tedavisi
• Cilt mezoterapileri
• Lazer tedavileri
• Renk açıcı kremler
• Çeşitli kozmetikler olarak sıralanabilirler.

Ancak her yöntem her cilt tipi için uygun değildir. Yağlı cilt tipi, normal ve karma cilt tipleri olarak farklı cilt tipleri bulunduğundan uzmanlarda yapacakları işlemleri bu cilt tiplerine göre uygulayacaklardır. Aynı zamanda diğer önemli detay ise lekelerin rengidir. Güneşe karşı hassas olan ciltler için mutlaka güneş kremlerinin kullanılması gerekiyor. Solaryum, sigara ve alkol alışkanlığı, güneşin zararlı etkileri lekeleri destekleyen durumlar olduğu için bunlardan uzak durmak lekelerin solmasını da etkileyecektir.

Kimyasal Peeling Yöntemi
Cilt lekelerinde en etkili yöntemlerden biri de kimyasal peeling yöntemidir. Kayseri leke tedavisi uygulamaları arasında en fazla tercih edilen ve son derece iyi sonuç alınan bir yöntemdir. Derinin üst kısmının soyulması şeklinde yapılan işlemde herhangi bir acı hissi duyulmuyor. Ancak uygulama tamamlandıktan sonra birçok bakım işlemi sonrasında olduğu gibi cilt üzerinde kabuklanma ya da şişlik gibi yan etkiler görülebilir. Fakat bu yan etkiler kısa süre sonra kayboluyor ve cilt normal formuna geri dönüyor. Bu yöntem cildin tamamına uygulanmıyor. Yalnızca leke olan kısma uygulanarak bu bölümdeki cilt yüzeyindeki lekelerin kaybolması sağlanıyor.

Lazer İle Cilt Leke Tedavisi
Lazer uygulamaları da en fazla tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Uzun süredir kullanılan yöntemler olması sayesinde lazer yöntemleri insanların daha çok güvenerek başvurduğu tedavi şekillerinden biridir. Son derece etkili bir yöntemdir ve peeling uygulaması gibi cilt üzerinde soyulmalar meydana gelecektir. Ancak bu yöntemde bazı yan etkiler görülebiliyor. Lazer uygulaması yaptırmaya karar veren kişilerin lazer işleminden sonra dışarıya çıkması uygun olmayabiliyor. Kızarıklık, şişlik ya da morarma gibi geçici etkiler nedeniyle normal yaşantınız birkaç günlük bir aksamaya uğrayabiliyor.

Mezoterapi Yöntemleri İle Leke Tedavisi
Mezoterapi yöntemi hem lekelerin yok olmasında hem de cildin renginin açılmasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem diğer iki yönteme göre riskler içermiyor. Yani uygulama sonrasında herhangi bir kızarma, morarma, şişlik ya da yanma hissi duymadan lekelerden kısa bir sürede kurtulabiliyorsunuz. Bu yöntemin uygulanmasında cildin alt kısımlarına çeşitli vitaminler enjekte edilir ve bu enjekte edilen vitaminler sayesinde de cilt kendini yenileyerek lekelerin kaybolmasını sağlar.

Leke Kremleri ve Tedavisi
Eczanede satılan leke kremleri de kullanılan diğer yöntemlerden biridir. Ancak bu yöntemin kullanılabilmesi için cilt doktorunuzun ya da uzmanının önerdiği kremleri kullanmanızda fayda var. Kişilerin kendi kafasına göre cilt kremi kullanması doğru bir davranış olmayacaktır. Bu kremler arasında etkili olabilecek en iyi kremler güneş kremleridir. Koruyucu olarak kullanacağınız güneş kremleri ile yeni lekelerin oluşumlarını engelleyebilirsiniz. Doğal maskeler ve kozmetik ürünleri de leke tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Ancak piyasada satılan her kozmetik ürünü cilt için faydalı olmadığından dermatolog ya da güzellik uzmanı tavsiyesi olmadan kullanmak oldukça sakıncalı olacaktır. Bu konuda önemli sorunları olan kişilerin öncelikle bir uzmana danışması gerekiyor.


Yazım Tarihi: 22 Kasım 2018