kayseri horlama tedavisi

Kayseri Horlama Tedavisi


Horlama nefes alma sırasında havanın dar bir kanal içerisinden geçerken bu kanal içerisinde bulunan yumuşak dokuların titremesine neden olması ile ortaya çıkan sestir.

Alınan havanın geçtiği alan ne kadar dar ise horlamanın şiddeti de o kadar artacaktır. Bu darlığın sebebi yalnızca burun patolojisi ile alakalı olan bir durum değildir. Aynı zamanda üst solunum yolu olan dil ve yutak kısmının darlaşması ile de oluşan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre erkekler kadınlardan daha sık ve yüksek oranda horlar. Bunun nedeni ise erkeklerdeki yağ oranının boyun ve karın bölgesinde yoğunlaşmasıdır. Kadınlarda oluşan kas yapısı büyük oranda horlamayı azaltıyor. Ancak belli bir yaşa gelen kadınlarda menapoz evresinden sonra kadınların kas yapısı da erkeklerin kas yapısına benzemeye başladığından bu yaşlarda horlama sorunu ortaya çıkabiliyor.

Horlamanın Ortaya Çıkış Nedenleri
Horlamanın ortaya çıkış nedenleri ile ilgili olarak birçok önemli faktör sayılabilir. Öncelikle horlamanın bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir. Ancak her tür horlama hastalık belirtisi olarak değerlendirilemez. Bu durumun bir hastalık olarak değerlendirilebilmesi için horlamanın sürekli ve yüksek sesle olması gerekmektedir. Kayseri horlama tedavisi ile bu durum gideriliyor olsa da rahatsızlığın ortaya çıkış nedenlerinin doğru bir şekilde saptanması son derece önemlidir. Horlamaya neden olan faktörler;

• Genetik faktörler
• Geniz ve sinüsten kaynaklanan sorunlar
• Çok fazla kiloya sahip olmak
• Şekilsiz vücut yapısı
• Aşırı alkol ve sigara tüketimi
• İlaç tedavileri
• Uyku sırasında alınan pozisyonlar olarak sıralanabilir.

Horlamayı Durdumak İçin Farklı Çözüm Yolları
Horlama uzun süre devam ettiği taktirde bir uzman ile görüşülmesi gereken bir sorundur. Kayseri horlama tedavisi sürecinde farklı yöntemler ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün. Ancak bu yöntemlerin uygulanabilmesi için kişide genel bir tarama yapılarak rahatsızlığın gerçek nedeninin bulunması gerekiyor. Horlamaya çözüm olabilecek yöntemler;

• Burun spreyi
• Özel çene protezi
• Hipotroid tedavisi
• Uyku fiyongu
• Snore relief
• Sürekli pozitif basınç tedavisi
• Horlama ameliyatı
• Pillar implant
• Radyo frekans uygulaması

Sürekli olarak horlama rahatsızlığı ile uğraşan insanlar uyumadan önce kesinlikle sakinleştirici ilaç ya da uyku hapı kullanmamalıdır. Aynı zamanda uyku öncesinde mümkün olduğunda alkol kullanımından ve ağır yemeklerden kaçınmak gerekmektedir.

Horlama Ameliyatı İle Horlamaya Son
Kayseri horlama tedavisi sürecinde ameliyat önemli bir çözüm yolu olabilir. Horlama ameliyatının farklı birkaç farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerin birçoğu Kayseri horlama tedavisi sırasında hastanın damak bölgesine uygulanıyor. Bu ameliyatların ilk amacı uyku esnasında hava yolunda bulunan parçacıkların küçülterek horlamaya neden olmasının önlenmesidir. Bu ameliyatlar sırasında sarkmaya uygun olan dokular toparlanarak nefes almanın kolay hale gelmesi sağlanır. Bademcik kısımları çok büyük ise biraz küçültülür. Fakat ameliyat her zaman horlamaya çare olmayabiliyor.

Polar İmplant Yöntemi
Horlama tedaviside kullanılan yöntemlerden biri olan polar implant yönteminde yumuşak damak biraz daha sert bir hale getirilerek horlamaya neden olan titreme azaltılır ve üç küçük implant yumuşak damağa yerleştirilir. Kayseri horlama tedavisi sırasında damak lokal anestezi ile uyuşturulur ve üç küçük implant özel alet yardımı ile damak kısmına yerleştirilir. Uygulama yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürer.

Radyo Frekans Uygulaması
Radyo frekans uygulaması, tıkanıklığın bulunduğu bölgelerde uygulanan bir yöntemdir. Gevşemiş ve sarkmış olan dokular üzerine uygulanan radyo frekans iç kısımları buharlaştırıyor. Buharlaşan kısımlar zamanla sertleşerek dirileşmeyi sağlıyor. Bu işlem sonucunda da horlamaya neden olan dokular ortadan kaldırılmış oluyor.

Sürekli Pozitif Basınç Tedavisi
Uyku apne sendromu yaşayan hastalarda kullanılan ve en iyi sonucun alındığı yöntemdir. Bu tedavi yöntemi ile uyku esnasında solunumun durması ve bunun hem uzun hem de kısa vadede açtığı tüm sorunlar gideriliyor. Pozitif basınç tedavisinde burun içerisinde kompresör yardımı ile basınçlı hava verilir. Ağız içerisinde oluşan bu basınç uyku esnasında horlama sorununun oluşmasını engeller. Basınç makinesinin hortumu tüm gece boyunca hastanın burnunda takılı olarak kalır.

Uyku Fiyongu Yöntemi
Uyku fiyongu yönteminde dilin geriye kaçmasını önlemek amacı ile bir ip hastanın çenesine bağlanarak geceleri boğulma riski ortadan kaldırılır. Bu yöntemde kullanılan ip prolen adı verilen ve vücudun reddetmediği şekilde hazırlanmış olan bir misina türüdür. Mavi renkli olan bu ip çenenin alt kısmından ve ağız tabanının iç kısmından dil köküne gönderilir. Dil kökü çene ile askıya alınır. Bu şekilde gece uyku esnasında dil geriye kaçarak uyku apnesi oluşması engellenir. Hasta bu ipin varlığından herhangi bir rahatsızlık duymaz ve normal bir şekilde hayatına devam edebilir.

Özel Çene Protezi Yöntemi
Ağız bölgesinin alt ve üst kısımlarında bulunan dişlere takılan ve hastaya özel olarak hazırlanan protez sayesinde hem ağız uyku esnasında kapalı kalıyor hem de dil öne çekilerek horlama engellenmiş oluyor. Kullanımı oldukça kolay olan ve dilin geriye kaçmasını önleyen alet çeneyi öne ittiği için horlamanın meydana gelmesi engelleniyor. Burun tıkanıklığı olmayan fakat alt çenesi küçük olan kişilerde kullanılmaya son derece uygun olan bir alettir.


Yazım Tarihi: 22 Kasım 2018